Vjerojatno ste vidjeli da se u moderno doba kada svi žele biti mlađi, svježiji i zategnuti zauvijek, kolagen kao jedan od rješenja na tom putu nudi kao dodatak mnogim vašim prehrambenim proizvodima, pa čak ga možete konzumirati i u vašim jutarnjim kavicama.
Mogli bismo reći da je kolagen doslovce „napao“ lokalne trgovine vitamina, a nekako je potiho ušao u naše trgovine i naše živote potiho, na mala vrata, kroz razne proteinske pločice. Tako je: kolagen, najzastupljeniji oblik proteina u našim tijelima, sada je navodno najbliži izvoru mladosti (ako je za vjerovati prodavačima koji prodaju kolagen u prahu).
Osnovna pretpostavka ovih dodataka je da, umjesto da se oslanjamo na prirodnu proizvodnju kolagena u našem tijelu, trebali bismo redovito unositi mjerice kolagena u prahu životinjskog podrijetla kako bismo našu kožu održali gipkom, nokte jakima, a naše zglobove okretnim i spretnim. I istina je da se opskrba kolagenom u našem tijelu prirodno smanjuje kako starimo. No slaže li se znanstvena zajednica sa ovakvim stavovima? Još uvijek nisu svi usuglašeni oko ovoga.
Bitno je malo proučiti ima li istine u bilo kojoj od ovih tvrdnji i trebamo li uskoro svi početi dodavati kolagen u svoju hranu i piće.
Da bismo mogli sami sebi odgovoriti na to pitanje bitno je da svakako razumijemo što kolagen ustvari jest. Mada ne želim zvučati kao profesor biologije u srednjoj školi, on čini otprilike četvrtinu proteina u našim tijelima i njegova je glavna funkcija stvoriti strukturu. Svaka molekula kolagena ima oblik trostruke spirale koja se sastoji od ponovljene sekvence od tri aminokiseline. Tako on doslovno drži naša tijela zajedno jačajući tetive, povezujući meka tkiva sa kosturom i podržavajući naše organe i elastičnost kože. Također je osnovni građevinski materijal koji čini naše kosti, zube, kose i nokte.
Stoga ne čudi da je kolagen toliko poželjna materija u našem organizmu, ali još uvijek nije dovoljno istraženo bismo li ga trebali dodavati umjetno u svoju prehranu bez rizika da narušimo neke druge organske funkcije.